zde se nacházíte:
Úvod > Články

Mikrofony pro videotechnologie v moderní podobě.

25.01.2019

V dnešní recenzi se podíváme na Aputure A-lav klopový mikrofon.

Připravujeme pro vás recenzi na skupinu mikrofonů od Aputure, která nepochybně potěší jak profesionální filmaře, tak majitele chytrých telefonů a tabletů. Dávno je pryč doba, kdy bylo zapotřebí vlastnit ohromné množství těžké techniky pro vytvoření krátké reportáže, reklamního videa nebo poutače. V dnešní době, kdy se výrobci chytrých telefonů předhání, kdo vyrobí výkonnější přístroj za méně peněz, se nám v kapse kalhot skrývají mašinky, které natáčí video ve 4k rozlišení a ve spojení s těmito mikrofony tak dokážete za zlomek času vytvořit profesionální výtvory, které nesete s sebou v příruční tašce a po cestě domů vlakem, bez nutnosti použit PC, sestříháte záznam v telefonu a výsledek můžete ihned nahrát na sociální sítě.

Aputure A-lav klopový mikrofon

Jedná se o všesměrový, kondenzátorový, klopový mikrofon určený pro snímání zvuku na přenosný rekordér nebo na smartphony, tablety, zrcadlovky a ostatní zařízení používající 3,5 mm TRRS konektor. Mikrofon je připevněn na kabel měřící 3 m, což by měla být dostatečná vzdálenost i pro případné natáčení rozhovoru. Součástí balení je trojice kabelů pro připojení chytrého telefonu, další pro připojení přenosného rekordéru či zrcadlovky a poslední sloužící k nabíjení - součástí mikrofonu je totiž zařízení se zabudovanou baterií, která nejenže napájí samotný mikrofon, ale také plní funkci přímého odposlechu pomocí sluchátek. Z tohoto důvodu najdeme na zařízení trojicí 3,5 mm zdířek. První zdířka slouží k připojení a napájení samotného mikrofonu, druhá pro okamžitý poslech ve sluchátkách nebo nabíjení a třetí pro nahrávání výstupu mikrofonu. Na zařízení také najdeme LED diodu indikující zapnutí vestavěného zesilovače. Ten se zapíná automaticky po připojení mikrofonu a vypíná po jeho odpojení. V balení dále najdeme plastovou destičku pro snadnější smotání mikrofonu, ochranu proti větru zabraňující průchodu nežádoucího signálu a pouzdro na zip k bezpečné přepravě. Samotný mikrofon disponuje slušným odstupem signálu od šumu 65 dB SPL (vztaženo pro frekvenci 1 kHz) a také vysokým dynamickým rozsahem 114 dB. Výrobce se může chlubit poměrně rovnou frekvenční charakteristikou, kterou oceníte hlavně v řečovém pásmu, tj. zhruba 2 - 5 kHz.

Technické parametry:

Rozměry: 77*28,8*16 mm

Celkové harmonické zkreslení: <1%

Výstupní impedance: 800 Ohm

Frekvenční rozsah: 50 - 20 kHz

Maximální hladina akustického tlaku: 100dB (pro hodnotu 1 kHz)

Citlivost: -45dB při referenční hodnotě 1V/Pa (vztaženo k 1 kHz)

Vstupní napětí: 3.7V

Životnost baterie: 200 hodin

 

Testování

Mikrofon jsem testoval při natáčení dialogu pro studentský film. Jako nahrávací zařízení byl použit telefon s operačním systémem Android a přenosný rekordér Olympus. Uchycení mikrofonu je velmi jednoduché a účinné, pochválit musím také délku kabelu, jeho pevnost a odolnost vůči zamotání. Co se týče samotného mikrofonu, je poměrně citlivý, takže není třeba nahrávací zařízení tolik vybuzovat a riskovat tak šum v užitečném signálu. Ke kvalitě přednesu nemám výhrady, ve spojení se slušným rekordérem dostanete čistý a frekvenčně vyrovnaný zvuk. Menší problém jsem zaznamenal při použití telefonu jakožto nahrávacího zařízení. Zpětný poslech ve sluchátkách totiž prozradil přítomnost ruchu. Ten je zřejmě způsoben mobilním signálem nebo kvantizačním šumem AD převodníku v mobilu. Nejednalo se však o nic, co by nešlo postprodukčně odstranit. Malý nedostatek vidím v krátkých kabelech pro připojení mobilu nebo rekordéru. Ty měří pouhých 10 cm a značně zhoršují manipulaci s celým systémem. Pochválit musím výdrž baterie, která vás s životností 200 hodin absolutně neomezí. Sečteno podtrženo, s cenovkou okolo 1200 Kč dostanete čistý zvuk, potřebné příslušenství a klíčovou mobilitu.

Recenzi připravil: Filip Švihálek, pixel.cz